מסע שורשים למשפחות 

בפולין

 

 יפה זהבי

הידעת?

הטבע-זואולוגיה 1/4 מהאוכלוסייה העולמית של החסידות הלבנות- כ-40,000 –חיה בפולין.פולין היא הארץ האהובה על החסידות: רבע מכלל אוכלוסיית החסידות בעולם בונות את קניהן בין נהר האודר לבין נהר הבוג. פולין היא אחת המובילות באירופה בתחום שמירת הטבע. צמחים ובעלי חיים מוגנים נמצאים ב-23 גנים לאומיים וב-1200 שמורות טבע. הגנים והשמורות נגישים מאוד לתיירים. אחת השמורות המעניינות באירופה היא באזור ההצפה של נהר ביבז'ה (BIEBRZA). שמורה זו מאוכלסת ב-253 מיני ציפורים. בעלי חיים שכמעט נכחדו ברחבי אירופה מצאו מקלט בשטחים הנרחבים של הביצות והאגמים בבייבז'ה.

 

הגן הלאומי סלובינסקי לחוף הים הבלטי ידוע בזכות הדיונות הנודדות שחו. שגובהן מגיע עד 30 מטר. וכן, בזכות אגמי החוף הרדודים. החולות הנודדים מכסים על יערות, ביצות ואף ישובים, אך בו בזמן הם חושפים שטחים שכוסו שנים רבות קודם לכן.ברכס הרי הטטרה ישנן מערות קרחונים , אגמים ומפלי מים. באזור נמצאים יעלים, חזירי בר, דובים וביזונים.

 

פיקנטריה

 

תכשיט היישר מהים הבאלטי

 

הענבר זוכה להערכה רבה מאות בשנים. עקבות הנתיב שלו מובילות למרחקים: מהים הבאלטי עד לרומי העתיקה. על פי האמונה, בימים ההם הענבר סייע לשמר נעורים, יופי ובריאות: מענבר גילפו תכשיטים וקמאות, השתמשו בו גם להורדת חום, להקלה בכאבי ראש ולסייע בבעיות עיכול ונדודי שינה. היום ידוע כי הענבר מפיץ יונים שליליים שהשפעתם חיובית לגוף האדם. משחת ענבר, ואפילו טוב מזה, ליקר עשוי מכוהל ושברי ענבר, משמשים לריפוי שיגרון. וכמובן, האבנים הירוקות, הלבנות, או הזהובות, משובצות בכסף, מהוות תכשיט מיוחד במינו שניתן לרכישה ברחבי המדינה, אך-מטבע הדברים-בעיקר באזור החוף.

 

הענבר, גילו עולה על זה של הים הבאלטי- נוצר לפני מיליון שהים. זהו למעשה שרף עצי מחט פרה היסטוריים, שאין אודותיהם מידע רב. הוא מורכב בעיקר מפחם (79%), אך גם מחמצן, מימן וגפרית. כאשר משפשפים אותו הוא מושך אליו נייר כמו מגנט, וכאשר משליכים אותו למי-מלח, הוא צף על פניהם. את אבני הענבר מומלץ לחפש אחרי סערה של רוחות צפון-מזרחיות, בשעה ארבע או חמש בבוקר. הענברים בעלי הערך הרב ביותר הם אלה שבעלי חיים או צמחים קטנים רבועים בתוכם.