מסע שורשים למשפחות 

בפולין

 

 יפה זהבי

מדוע פולין?

פולין מסמלת עבור רבים מאתנו את שואת יהודי אירופה. רבות שמענו על הרעב בגטאות הצפופים, על מחנות המוות האכזריים ועל רצח כ-6 מליון מבני עמנו.            

 

מספורי הורינו ניתן היה להבין שארץ זו, שהייתה מחוז ילדותם ומקום בו דורות של בני משפחתם-חיו וגדלו בה, ינקו את חלבה ואת תרבותה. הוריהם והורי הוריהם ראו בה את ביתם ומולדתם לצד הפולנים שכניהם- פולין זו-בגדה בהם. בגידה זו צרבה את נפשם צריבה עמוקה.            

 

רבים מאתנו שמעו את ההצהרה הנחרצת כי לעולם לא ישובו לשם שנית. רגלם לא תדרוך עוד על אדמת הארץ המקוללת הזו...רובם אף סירבו לדבר את שפת העם - הפולנית, בהגיעם ארצה - כדי למחוק את זכרה של פולין מליבם.          

 

אולם קשה להתעלם מאלף שנות חיים, יצירה תרבותית ענפה, היסטוריה מפוארת המכילה בתוכה סופרים, שחקני תיאטרון, הוגי דעות, רבנים ואדמו"רים שכתבו פירושים ותוספתות לתנ"ך ולחכמים שקדמו להם. קהילות רבות שתרמו לתרבות היהודית, לתרבות המקומית והעולמית. זרמים ביהדות, תנועות נוער, ציונות ועוד.. כל אלו נוצרו על אדמתה של פולין.          

 

בילדותנו הלעיטו אותנו בסיפורי שלום עליכם, עגנון, י.ל פרץ, חיים נחמן ביאליק ועוד. רוב הסיפורים שקראנו נכתבו על אדמת פולין ועליהם התחנכנו.          

 

אלו שבאו "משם"- ידעו גם לספר לנו על ארץ ירוקה, יערות עבותים, פטריות ופירות יער, אגמים מרובים, נהרות והרים מושלגים.            

 

הם הביאו משם את האידיש העסיסית מהשטיטל, מהעיירה היהודית, ואמרות השפר שעליהן התחנכנו.          

 

יחד עם סיפורי השואה אפשר היה גם להבחין בגעגועים לנופים ולדברים "הטובים" שהשאירו שם מאחור...          

רובנו ראינו בדמיוננו ארץ שחורה משחור, מלאה בקברים ובבורות מוות....          

 

אולם הסקרנות לראות את ארץ נוף ילדותם של כשלושה מליון וחצי מבני עמנו, הביאה רבים מאיתנו לגיא ההריגה הזה, ומה רב היה הפלא, ומה גדולה הדיכוטומיה בין הדימוי לבין המראות...          

 

ובהגיענו לפולין - ארץ הולדת חלק מהורינו- התגלתה לעינינו ארץ יפהפייה. ערים קסומות בנויות בסגנון ימי ביניימי -גותי, רניסנסי, ברוקי, רוקוקו  וכו'. בהיותה במרכז אירופה-בין מזרח למערב, פולין  מכילה מגוון של סגנונות בנייה, בהשפעת התקופות, גלי הכובשים הרבים שמסביב והרצון להתחרות בשכניה.          

הטבע המופלא שבו היא טובלת-שובה את הלב והעין. הצבע הירוק של יערותיה, נהרותיה הארוכים והרחבים, האגמים המאזוריים  וההרים המושלגים-מרעננים את הנפש.          

המאכלים המגוונים והטעימים -מזכירים לנו את המטבח של אמא - ממש לא כפי שמספרות הבדיחות על הפולנים והפולניות. השפעות מזרח ומערב נכרות אף בהם. השפה נשמעת ומצלצלת כמוכרת לחלקנו. האנשים יפים ונעימים, שמחים לעזור למבקש עזרה בחיפוש מקום או כתובת.          

רבים האתרים בפולין שהם מורשת עולם על פי אונסקו.